top of page

Zestaw perkusyjny

Czym jest zestaw perkusyjny?

Historia tego instrumentu a raczej zbioru instrumentów perkusyjnych nie jest dość odległa. Sięga bowiem przełomu XIX i XX wieku. Wtedy to zaczęła się rozwijać muzyka popularna. Do obsługi instrumentów perkusyjnych angażowano wielu perkusistów. Powstanie zestawu perkusyjnego było związane z potrzebą ograniczenia liczby perkusistów na scenie.

Oczywiście instrumenty perkusyjne to nie tylko zestaw perkusyjny a ich geneza sięga bardzo odległych czasów. Rytm od zawsze odgrywał ogromną rolę (potęgowanie hałasu przez armię, komunikacja w plemionach, muzyka w kontekście rozrywki lub obrzędów). Nie zawsze jednak był mile widziany i przez wszystkich akceptowany a mowa tu o czasach, w których kościół miał ogromny wpływ na kulturę w Europie (V-XIX wiek). Kościół nie był przychylny instrumentom perkusyjnym, ponieważ były one wykorzystywane przez pogan i sekty do różnych obrzędów.

 

Nas jednak interesuje współczesny zestaw perkusyjny, czyli instrument potocznie nazywany Perkusją.

Jakie elementy składają się na zestaw? Przyjrzyjmy się mu bliżej.

Nauka gry na perkusji, Zestaw perkusyjny

1

3

4

6

11

7

8

2

5

9

10

 

 

1. Snare Drum (werbel) - mówi się, że to "serce" zestawu. Najczęściej jest umieszczony pośrodku przed samym perkusistą (główny werbel). Przy zestawie mogą się jednak znajdować inne werble (efektowe lub strojone inaczej).

2. Bass Drum (bęben basowy) - największy z bębnów, uderzany "stopą perkusyjną". Stoi na podłodze. Zestaw zawiera zwykle jeden taki bęben ale niektórzy perkusiści używają dwóch lub więcej.

3. Tom Tom (kociołek) - bęben usytuowany zwykle nad bębnem basowym. Mocowany na specjalnym uchwycie umieszczonym na bębnie basowym lub przyczepionym do jednego ze statywów. Najczęściej takich bębnów w zestawie mamy jeden lub dwa, ale oczywiście może być ich więcej.

4. Floor Tom (studnia) - bęben umieszczony zwykle po prawej stronie zestawu, posiada swoje nóżki i samodzielnie stoi na podłodze. Jest większym odpowiednikiem Tom Toma.

5. Ride - talerz na którym wybijamy "myśl przewodnią". Zwykle jest największym z talerzy. Najczęściej umieszczony po prawej stronie zestawu.

6. Hi Hat - komplet dwóch talerzy (dolny odwrócony "do góry nogami"), pełni podobną funkcję co Ride. Umieszczony po lewej stronie zestawu na specjalnym statywie ze "stopką", dzięki któremu możemy uderzać jednym talerzem o drugi, używając do tego nogi.

7. Crash - używany zwykle do akcentów. Przy zestawie zwykle są dwie takie blachy ale oczywiście może być ich dużo więcej. Wyróżniamy też Crashe efektowe (z nacięciami lub otworami) dzięki czemu mają specyficzne, szeleszczące brzmienie.

8. Splash - zwykle najmniejszy z talerzy. Używany do akcentów. Mały rozmiar daje charakterystyczne brzmienie. Występuję również w wersji z otworami.

9. China - talerz o nieco innej konstrukcji. Wygląda trochę jak zwykły talerz ale odwrócony "do góry nogami" o zawijanym brzegu do dołu. Ma charakterystyczne szeleszczące brzmienie. Tak jak w przypadku Crasha i Splasha możemy je spotkać w wersjach "efektowych" (z otworami).

10. Stack - tak jak Hi Hat jest to komplet dwóch talerzy. Zwykle są to talerze efektowe (z otworami) położone jeden na drugim. Często Stacki kompletowane są z talerzy wymienionych wyżej: Crash, China, Splash.

11. Bell - kopułka taka jak przy większości talerzy, choć zwykle większa i występująca samodzielnie.

Powyżej wymieniliśmy popularne rodzaje elementów zestawu perkusyjnego. Warto wspomnieć, że przy okazji walki o rynek firm produkujących instrumenty, ciągle pojawiają się nowe rozwiązania.

Jeśli chodzi o rozmiary, występują pewne standardy. Pojawianie się nowych potrzeb wśród perkusistów, powoduję jednak dość duże zróżnicowanie rozmiarów w jakich możemy dobrać poszczególne instrumenty.

Oczywiście przy zestawie perkusyjnym możemy mieć dużo innych instrumentów takich jak: blocki, cowbelle, chimesy, tamburyna, gongi, bongosy, congi, timbalesy, itd. Jednak są to albo instrumenty samodzielnie występujące  albo zaliczane do innych grup perkusyjnych np.: perkusjonalia.

Chcesz spróbować swoich sił za bębnami? Zapraszam na zajęcia!

 

Artykuły:

Zestaw perkusyjny

Nauka gry na perkusji, Zestaw perkusyjny

Metody wyprowadzania uderzeń rękami

Nauka gry na perkusji, Metody wyprowadzania uderzeń rękami

Style, trzymanie pałek i ułożenie rąk

Nauka gry na perkusji, Style, trzymanie pałek i ułożenie rąk

Metody wyprowadzania uderzeń nogami

Nauka gry na perkusji, Metody wyprowadzania uderzeń nogami
bottom of page